
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. 120 Grit Ceramic 0.026 Crimped Fill Burr-Rx Coated Cup End Brush
- Item Code: 86098
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Featuring an integral stem for convenient mounting into a tool holder or collet. Nylon End Brushes and Miniature End Brushes are suitable for addressing recesses and internal features, or delivering a targeted brushing action to a specific area on a part. Burr-Rx End Brushes: Banded, Crimped Round Black Ceramic Filament, Mounted on 1/4" Stems.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- For cleaning heavy deposits from valve guides in gas and diesel engines
- 2000 rpm maximum speed
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- 400 Percent Greater Edge Cutting Action Compared to Traditional Silicon Carbide
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Diameter | 3/8" |
| Grit | 120 |
| Maximum RPM | 10000 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Ceramic |
| Fill Diameter | 0.026" |
| Trim Length | 1/4" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Series | Burr-Rx |