
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. 0.026 Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 2 in. Arbor Hole Burr-Rx Crimped Filament Wheel Brush
- Item Code: 86132
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Features Weiler's advanced black ceramic grain filament which delivers up to a 400% greater edge cutting action in comparison to traditional silicon carbide and aluminum oxide filaments for the fastest, most aggressive deburring action to minimize cycle times and maximize media life.
Crimped Filament Wheels - Composite Metal Hub - Crimped Round Black Ceramic Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Combine the high density and superior filament retention of composite hub wheels with the dimensional stability and shock resistance of metal hub construction
- Higher fill density compared to traditional metal hub construction brushes
- 400% greater edge cutting action compared to traditional silicon carbide
- 7/8" thickness at face plate
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Ceramic |
|---|---|
| Series | Burr-Rx |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Grit | 120 |
| Face Width | 1-1/4" |
| Trim Length | 3" |
| Fill Diameter | 0.026" |
| Maximum RPM | 1800 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 12" |