
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 120 Grit Ceramic 0.055 Crimped 3/8 in. Stem Bore-Rx Internal Brush Deburring Tool
- Item Code: 86156
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Application: Deburring internal edges and finishing bores
Features
Back To Top- Combine the high density and superior filament retention of composite hub wheels with the dimensional stability and shock resistance of metal hub construction
- Higher fill density compared to traditional metal hub construction brushes
- Improve part-to-part consistency
- Reduce labor content by eliminating off-hand deburring
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 4" |
|---|---|
| Grade | Medium |
| Trim Length | 1.040" |
| Fill Diameter | 0.055" |
| Grain Type | Ceramic |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Face Width | 1" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Maximum RPM | 6000 |
| Series | Bore-Rx |
| Stem Diameter | 3/8" |
| Brand | Weiler |