
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.055 Crimped Fill 80 Grit Ceramic (80CG) to Use with 60006 Die Grinder FME-Compliant Black Nylox Conflex Brush
- Item Code: 86172
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- For use in Foreign Material Exclusion (FME) Areas Such as in Nuclear Power Plants
- FME-Compliant
- 400 Percent Greater Edge Cutting Action Compared to Traditional Silicon Carbide
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Ceramic |
|---|---|
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Maximum RPM | 4800 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Face Width | 1" |
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.055" |
| Trim Length | 15/16" |