
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20 Inch, GMS50, Heavy Duty F-Clamp
- Item Code: 86670-JPW
- Brand: Wilton
- Unit Size: 1
Description
The Wilton® Classic Series F-Clamps are among the first of their kind. With a timeless design, this series is an industry favorite. Heavy-Duty F-Clamps feature a clamping force of 2660 lbs, a heavy-duty replaceable pad and replaceable parts.
Features
Back To Top- Heavy duty quick twist pads are simple and fast to replace.
- Black oxide spindle resists wear and tear while impeding rust.
- Drop forged arm provides minimal flex under heavy work loads.
- Sturdy tommy bar is engineered for durability and comfort.
- Replaceable parts to you save money.
Tech Specs
Back To Top| Gross Weight (lbs.) | 8.5 |
|---|---|
| Model Number | GSM50 |
| Spindle and T-Handle with Spring Pin Stock Number | 1701602B |
| UPC | 731325375428 |
| Clamping Force (lbs) | 2660 |
| Quick-Twist Serrated Pad Stock Number | 2909202A |
| Spindle Diameter | 3/4 |
| Nut Stock Number | 1701702A |
| Quick-Twist Plain Pad Stook Number | 2909102A |
| Throat Depth (in) | 5-1/2 |
| Brand | Wilton |
| Nominal Rail Size (in) | 1-3/16 x 19/32 |
| Clamping Capacity (in) | 20 |
| Quick-Twist Pads | Yes |
| Country of Origin | TW |
| Joint with Spring Pin Stock Number | 1701502A |
| Quick-Twist V-Groove Pad Stock Number | 2909302A |