
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4-20 H2 3 Flute Black Oxide Coated HSSE-V Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L971
- Item Code: 87052-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Black Oxide Spiral Point Machine Tap
- Straight Fluted Design
Tech Specs
Back To Top| Series | L971 |
|---|---|
| Overall Length | 2-/12" |
| Thread Length | .5910" |
| Cut Direction | RH |
| Limit | H2 |
| Number of Flutes | 3 |
| Performance Grade | High Performance |
| Shank Diameter | .2550" |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Helix Direction | RH |
| Size-Pitch | 1/4-20 |
| Brand | Nachi America |
| Flute Type | Spiral Point |
| Material | HSSE-V |
| Tap Type | Plug |