
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8-32 H4 3 Flute Black Oxide Coated HSSE-V Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L973
- Item Code: 87275-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Black Oxide Spiral Point Machine Tap
- Straight Fluted Design
Tech Specs
Back To Top| Helix Direction | RH |
|---|---|
| Shank Diameter | .1680" |
| Limit | H4 |
| Material | HSSE-V |
| Size-Pitch | 8-32 |
| Flute Type | Spiral Point |
| Cut Direction | RH |
| Performance Grade | High Performance |
| Thread Length | .4720" |
| Tap Type | Plug |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Brand | Nachi America |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Series | L973 |