
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0310 in. (1/32) Cutter Diameter x 0.1870 in. (3/16) Length of Cut 3 Flute AlTiN Coated Carbide Ball End Mill
- Item Code: 877131-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Long Flute
Features
Back To Top- Long flute and long shank design for deep cavities
- Mills deep pockets
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Coolant Through | N |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Fractional Cutting Diameter | 1/32" |
| Length of Cut Multiple | (6x) |
| Single/Double End | Single End |
| Center Cutting | N |
| Material | Solid Carbide |
| Chip Breaker | N |
| Coating | AlTiN |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Decimal Cutting Diameter | 0.0310" |
| Length of Cut | 0.1870" (3/16) |