
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8-32 H7 3 Flute Black Oxide Coated HSSE-V Bottoming Chamfer Spiral Flute Tap - L983
- Item Code: 88281-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Black Oxide Spiral Flute Machine Tap
- Spiral Fluted Modified Bottoming Design
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Black Oxide |
|---|---|
| Helix Direction | RH |
| Material | HSSE-V |
| Flute Type | Normal Spiral Flute |
| Performance Grade | High Performance |
| Brand | Nachi America |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 0.1680" |
| Size-Pitch | 8-32 |
| Tap Type | Bottoming |
| Series | L983 |
| Thread Length | 0.2760" |
| Cut Direction | RH |
| Limit | H7 |
| Overall Length | 2-1/8" |