
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1875 in. (3/16) Cutter Diameter x 0.1875 in. (3/16) Shank Diameter x 0.3750 in. (3/8) Major Radius x 0.0120 in. Corner Radius x 0.1875 in. (3/16) Length of Cut x 2.0000 in. (2) Overall Length 3 Flutes NPLUS Coated Carbide Lens Multi-Axis Finisher
- Item Code: 89093-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum ; HMAF-AL-30187-02-LNS
Features
Back To Top- Specially defined profile for massive reductions in cycle time and vastly improved surface finish
- Lens form with two tangential radii for finishing floors
- 3 flute geometry specifically designed for finishing in aluminum and non-ferrous alloys
- Center cutting
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Nplus coating for maximum performance in abrasive aluminums and extended tool life in a wide variety of non-ferrous alloys
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Product Family | HMAF-AL-3 |
|---|---|
| Shank Length | 1.8125" (1-13/16) |
| Decimal Diameter | 0.1875" |
| Length of Cut | 0.1875" (3/16) |
| Chip Breaker | N |
| Number of Flutes | 3 |
| Brand | Helical |
| Center Cutting | Y |
| Coating/Finish | Nplus |
| Radius Fractional | 3/8" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Benefit Multiple | 2x |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Radius Decimal | 0.3750" |
| Corner Radius Decimal | 0.0120" |
| Coolant Through | N |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| LOC Multiple | (1x) |
| Material | Solid Carbide |