
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2500 in. (1/4) Cutter Diameter x 0.2500 in. (1/4) Shank Diameter x 0.5000 in. (1/2) Major Radius x 0.0150 in. (1/64) Corner Radius x 0.2500 in. (1/4) Length of Cut x 2.0000 in. (2) Overall Length 3 Flutes NPLUS Coated Carbide Lens Multi-Axis Finisher
- Item Code: 89094-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum ; HMAF-AL-30250-02-LNS
Features
Back To Top- Specially defined profile for massive reductions in cycle time and vastly improved surface finish
- Lens form with two tangential radii for finishing floors
- 3 flute geometry specifically designed for finishing in aluminum and non-ferrous alloys
- Center cutting
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Nplus coating for maximum performance in abrasive aluminums and extended tool life in a wide variety of non-ferrous alloys
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Benefit Multiple | 2x |
|---|---|
| Coolant Through | N |
| Center Cutting | Y |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Shank Length | 1.7500" (1-3/4) |
| Corner Radius Fractional | 1/64" |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Radius Fractional | 1/2" |
| Brand | Helical |
| Coating/Finish | Nplus |
| Product Family | HMAF-AL-3 |
| Radius Decimal | 0.5000" |
| Chip Breaker | N |
| Material | Solid Carbide |
| Corner Radius Decimal | 0.0150" |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Length of Cut | 0.2500" (1/4) |
| LOC Multiple | (1x) |