
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.2813" Neck Length x 270° 6 Flutes TPLUS Coated Carbide Undercutting Endmill
- Item Code: 89338
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
HPL270-RN-6
Features
Back To Top- Engineered with 270° spherical ball for versatility and excellent performance in undercutting, deburring, and multi-axismachining applications
- 6 flutes with helical flute geometry for elevated materialremoval rates and superior part finish
- Center cutting
- Tplus coating offers high hardness for superior tool life and increased edge strength
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Tplus |
|---|---|
| Wrap Angle | 270 |
| Material | Solid Carbide |
| Product Family | HPL270-RN-6 |
| Brand | Helical |
| Center Cutting | Y |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Reach | 0.4413" |
| Chip Breaker | N |
| Length of Cut | 0.1600" |
| Coolant Through | N |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Neck Diameter | 0.1267" |
| Radius Decimal | 0.0938" |
| Decimal Diameter | 0.1875" |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |