
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 1.0000" (1) Neck Length x 270° 6 Flutes TPLUS Coated Carbide Undercutting Endmill
- Item Code: 89351-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
HPL270-RN-6
Features
Back To Top- Engineered with 270° spherical ball for versatility and excellent performance in undercutting, deburring, and multi-axismachining applications
- 6 flutes with helical flute geometry for elevated materialremoval rates and superior part finish
- Center cutting
- Tplus coating offers high hardness for superior tool life and increased edge strength
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.5000" |
|---|---|
| Product Family | HPL270-RN-6 |
| Wrap Angle | 270 |
| Center Cutting | Y |
| Coolant Through | N |
| Overall Reach | 1.4268" |
| Neck Diameter | 0.3477" |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Radius Decimal | 0.2500" |
| Brand | Helical |
| Coating/Finish | Tplus |
| Length of Cut | 0.4268" |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Chip Breaker | N |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Radius Fractional | 1/4" |