
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0937" (3/32) Cutter DIA x 0.2790" Length of Cut Carbide Square Upcut End Mill High Helix for Plastic, 2 Flutes, Amorphous Diamond Coated
- Item Code: 898193-C4
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Square Upcut High Helix
Features
Back To Top- High rake, high relief design with large flute valley maximizes chip removal performance
- 2 flute design improves rigidity for better accuracy, less deflection, and longer tool life
- Higher helix (approx 40°) for faster chip removal and better finish
- Center cutting design improves plunging and ramping
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.0937" (3/32) |
| Length of Cut | 0.2790" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Flutes | 2 |
| LOC Multiple | (3x) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Metric | N |
| Coating | C4 |