
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3000 in. Cutter Diameter x 1.7500 in. (1-3/4) Reach 5 Flute AlTiN Nano Coated Carbide Single Form #3/8 Thread Milling Cutter
- Item Code: 898960-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- Designed for threading hardened steels 48-68Rc
- Single thread form designed to mill common pitch sizes
- Tip of included angle ground to a flat for increased wear resistance
- Large rigid core diameter and eccentric relief for improved strength
- Mills left hand and right hand threads
- Cuts internal and external 60 deg. UN threads
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- Select carbide grade for improved edge retention
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating | AlTiN Nano |
|---|---|
| Cutter Diameter Decimal | 0.3000" |
| Max Depth of Thread | 1.7500" (1-3/4) |
| Tip Flat | 0.0036" |
| Neck Diameter | 0.2270" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Number of Flutes | 5 |
| Included Angle | 60 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Angle per Side | 30 |
| Brand | Harvey Tool |
| Material | Solid Carbide |
| Size | 3/8 |
| Length of Cut | 0.0450" |