
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.43 King Bore Quick-Change Chuck
- Item Code: 9171-52623
- Brand: Pratt Burnerd
- Unit Size: 1
Description
Constant Grip High Speed Thru-Hole Power Chuck
1.5mm x 60° Master Jaw Type
Features
Back To Top- 3-Point Adjusting Feature in the chuck body permits indicating in to zero. Increase Soft Jaw Life by using adjustment feature. Reduce or eliminate re-boring of Soft Jaws.
- High RPM ... up to 6,000 using standard top jaws ... without loss of gripping force, due to internally counter-balanced design.
- Quick Change Master Jaws, 2 sets supplied with each chuck permits offline pre-assembly of top tooling for next job reducing traditional setup time by 95%.
- SAFE Visual Indicator shows when Master Jaws are in the unlocked mode.
- Doubles as collet chuck as master jaws have keyed radius in front that accept standard W & S collet pads. Eliminate time wasted on switching over to collet chuck.
- Large Thru-Hole Capacity
- Utilize the machine's existing actuating cylinder - does not require long stroke cylinder.
- Easy Installation - removable blank sleeve in the chuck allows the customer to bore and thread the sleeve of the chuck to match existing drawtube or drawbar.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Pratt Burnerd |
|---|---|
| Chuck Size | 10.43" |
| Collet Pad Bar Capacity | 3.0" |
| Grip Force (lbs/f) | 19,800 |
| Jaw Stroke | .160" |
| Mount | A2-8 (Direct) |
| Operating Force (lbs/f) | 7,200 |
| RPM | 5,000 |
| Sleeve Stroke | .730" |
| Thru Hole | 3.03" |
| Tooling Hole Size | 3/8" UNC |