
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
X-Large Touch N Tuff Nitrile Glove
- Item Code: 92-600-XL
- Brand: Ansell
- Unit Size: 1
Description
As compared to any other nitrile disposable gloves, these TouchNTuff gloves resist a wide variety of industrial chemicals for longer periods. Manufactured from nitrile, the puncture resistance of these gloves is four times more than similar natural rubber latex gloves. These gloves have three times the puncture resistance of similar neoprene gloves. As no natural rubber proteins are present in these gloves, the wearer has lower risks of being affected by Type I allergies or dermatitis. The Thin Nitrile Technology used in these gloves encourages easy donning and strong grip in both wet and dry conditions.
Tech Specs
Back To Top| Series | TouchNTuff |
|---|---|
| Cuff Type | Roll Beaded |
| Cuff Thickness | 0.08mm/3.1mm |
| Tensile Strength After Ageing | 14 |
| Color | Green |
| Elongation After Ageing | 400 |
| Tensile Strength Before Ageing | 14 |
| Finish | Smooth |
| Length | 9.5 Inch |
| Brand | Ansell |
| Glove Size | Large |
| Material | Nitrile |
| Elongation Before Ageing | 500 |
| Finger Thickness | 0.14mm/5.5mm |
| Powder | Powder Free |
| Palm Thickness | 0.12mm/4.7mm |