
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 HSS Bright 118° Series JH800 Jobber Drill
- Item Code: 95000574
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
General Purpose - 118° - Bright
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Aluminum/Copper, Wood, Plastic
Features
Back To Top- Excellent general purpose drill bit
- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4375" |
| Flute Length | 4-1/16 inch |
| Fractional Size | 7/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Quantity | 6 |
| Point Angle | 118 deg |
| Coating/Finish | Bright |
| Series | JH800 |