
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 HSS Bright 118° Reduced Shank Series JH800-R Jobber Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95000586
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
General Purpose- 118° - Bright
Reduced Shank (3/8")
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Aluminum/Copper, Wood, Plastic
Features
Back To Top- Reduced shank for use with all 3/8" and larger chuck diameters
- Excellent general use drill bit
- Precision CNC machined for accuracy, improved chip evacuation and premium performance
- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| OAL | 5-7/8" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118° |
| Pkg. Qty | 6 |
| Series | JH800-R |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Diameter | 0.4844" |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Shank Type | Reduced |
| Flute Length | 4-3/8" |