
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/32 HSS Black Oxide 135° Series JH501 Jobber Drill
- Item Code: 95000602
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
Heavy Duty - 135° Split Point - Steam Oxide
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Cast Iron, Steel Alloy
Features
Back To Top- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Excellent general use drill bit
- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Surface treatment resists corrosion and provides increased lubricity
- Split point tip penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking" (3/32" to 1/2")
- Oil treated finish is ideal for drilling in various types of metal
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Point Angle | 135 deg |
| Quantity | 12 |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Flute Length | 1-1/4 inch |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Decimal Size | 0.0938" |
| Fractional Size | 3/32" |
| Series | JH501 |