
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 HSS Black Oxide 135° Reduced Shank Series JH501-R Jobber Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95000634
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
General Purpose- 135° Split Point - Steam Oxide
Reduced Shank (3/8")
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Cast Iron, Steel Alloy
Features
Back To Top- Reduced shank for use with all 3/8" and larger chuck diameters
- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Split point tip penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking"
- Surface treatment resists corrosion and provides increased lubricity
- Oil treated finish is ideal for drilling in various types of metal
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| OAL | 5-5/8" |
|---|---|
| Shank Type | Reduced |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Point Angle | 135° |
| Decimal Diameter | 0.4531" |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 4-3/16" |
| Pkg. Qty | 6 |
| Series | JH501-R |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Fractional Diameter | 29/64" |