
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 HSS Black Oxide 135° Series SH501 Screw Machine Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95001886
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
Heavy Duty - 135° Split Point -Steam Oxide
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Cast Iron, Steel Alloy
Features
Back To Top- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Split point tip penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking" (3/32" to 1/2")
- Surface treated for corrosion resistance and increased lubricity
- Oil treated finish is ideal for drilling in various types of metals
- Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.4688" |
|---|---|
| Flute Length | 2-1/8" |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Point Angle | 135° |
| Fractional Size | 15/32" |
| Material | High Speed Steel |
| Pkg. Qty | 6 |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Overall Length | 3-5/8" |
| Series | SH501 |