
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 x 6 Inch HSS Black Oxide 135° Series 6H501 Aircraft Extension Drill
- Item Code: 95001916
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
6" Premium - 135° Split Point -Steam Oxide
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Cast Iron, Steel Alloy
Features
Back To Top- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS) construction for superior strength and run-out characteristics
- Surface treated for corrosion resistance and improved lubricity
- Mid-length extension for deep holes in confined working conditions
- Split point penetrates material surface on contact and prevents drill bit "walking"
- NAS 907 compliant
- One-piece construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 135 deg |
|---|---|
| Series | 6H501 |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Fractional Size | 5/16" |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Flute Length | 3-3/16 inch |
| Overall Length | 6" |
| Quantity | 6 |
| Material | High Speed Steel |