
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 x 12 Inch HSS Black Oxide 135° Series 12H501 Aircraft Extension Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95001952
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
12" Heavy Duty - 135° Split Point - Steam Oxide
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Cast Iron, Steel Alloy
Features
Back To Top- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS) construction for superior strength and run-out characteristics
- Surface treated for corrosion resistance and improved lubricity
- Split point penetrates material surface on contact and prevents drill bit "walking"
- NAS 907 compliant
- One-piece construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
|---|---|
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 2" |
| Series | 12H501 |
| Overall Length | 12" |
| Pkg. Qty | 12 |
| Point Angle | 135° |
| Decimal Equivalent | 0.1562" |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Size | 5/32" |