
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/64 x 6 Inch HSS Bright 135° Series 6H500 Aircraft Extension Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95002107
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
6" Premium - 135° Split Point -Bright
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Aluminum/Copper, Wood, Plastic
Features
Back To Top- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS) construction for superior strength and run-out characteristics
- Mid-length extension for deep holes in confined working conditions
- Split point penetrates material surface on contact and prevents drill bit "walking"
- NAS 907 compliant
- One-piece construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 2-5/8" |
|---|---|
| Series | 6H500 |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length | 6" |
| Point Angle | 135° |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Decimal Equivalent | 0.2344" |
| Pkg. Qty | 12 |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Size | 15/64" |