
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#9 HSS Bright 135° Series SH500 Screw Machine Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95002809
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
Premium - 135° Split Point - Bright
Precision ground for faster, more efficient chip removal
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Aluminum/Copper, Wood, Plastic
Features
Back To Top- Excellent general use drill bit
- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Split point tip penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking"
- Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/4" |
| Coating/Finish | Bright |
| Series | SH500 |
| Wire Size | #9 |
| Decimal Size | 0.1960" |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Pkg. Qty | 12 |
| Point Angle | 135° |
| Flute Length | 1-3/16" |