
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 Cobalt 135° Series JC514 Jobber Drill
- Item Code: 95004218
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 6
Description
Premium - 135° Split Point - Cobalt
Hard surface with high lubricity
Industrial-Grade NAS Cobalt Steel (HSCO)
Applications: Steel (low and medium carbon), Steel Alloy, Stainless Steel, Strength Alloys
Features
Back To Top- Precision CNC machined for accuracy, improved chip evacuation and premium performance
- Split point tip for improved accuracy and control €“ penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking"
- Superior red hardness for high temperature applications
- Engineered and manufactured for less end load pressure
- Industrial-grade NAS Cobalt Steel (HSCO)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Cobalt |
|---|---|
| Quantity | 6 |
| Series | JC514 |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Fractional Size | 21/64" |
| Decimal Size | 0.3281" |
| Flute Length | 3-5/16 inch |
| Point Angle | 135 deg |
| Overall Length | 4-5/8" |