
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/16 HSS Black & Gold 135° Series JH522-P Jobber Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95004800
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
Superior - 135° Split Point - Parabolic
Superior performance in deep-hole drilling
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Aluminum/copper, Brass, Plastic, Steel (low and medium carbon), Steel Alloy
Features
Back To Top- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Split point tip for improved accuracy and control - penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking" (3/32" to 1/2")
- Heavy-duty web improves strength and structural stability
- Flatter web taper for more consistent chip evacuation
- High helix enhances lift and reduces chip turbulence
- Parabolic, wide flutes for superior performance in deep-hole drilling
- Tri-flat shank on 3/16" through 1/2" drill bits
- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
|---|---|
| Coating/Finish | Black & Gold Oxide |
| Flute Length | 7/8" |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Size | 1/16" |
| Series | JH522-P |
| Decimal Size | 0.0625" |
| Flute Type | Parabolic |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Pkg. Qty | 12 |
| Point Angle | 135� |