
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#1 x 6 Inch HSCO Bright 135° Series 6C514 Aircraft Extension Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95005950
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
6" Premium - 135° Split Point -Cobalt
Hard Surface with high lubricity
Industrial-Grade NAS Cobalt Steel (HSCO)
Applications: Steel (low and medium carbon), Steel Alloy, Stainless Steel, Strength Alloys
Features
Back To Top- Precision CNC machined industrial-grade NAS Cobalt steel
- Superior red hardness for high temperature applications
- Engineered for less end load pressure
- Split point penetrates material surface on contact and prevents drill bit "walking"
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Cobalt |
|---|---|
| Pkg. Qty | 12 |
| Overall Length | 6" |
| Point Angle | 135° |
| Decimal Equivalent | 0.2280" |
| Wire Size | #1 |
| Flute Length | 2-5/8" |
| Series | 6C514 |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Coating/Finish | Bright |