
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#30 HSS Black & Gold 137° Series JH522 Jobber Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95006129
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
Superior - 137° Split Point - BlackGold
Excellent in high speed machining applications
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Steel (low and medium carbon), Steel Alloy, Stainless Steel, Strength Alloys
Features
Back To Top- Precision CNC machined for faster, more efficient chip removal
- Aggressive web taper prevents breakage for more holes per drill bit
- Split point tip penetrates surface on contact and prevents drill bit "walking"
- Shorter, stronger cutting lip for easier drilling and longer life
- Heavy taper with narrow tip for quick starts without sacrificing the structure
- Engineered for less torque and lightens operator load
- Tri-flat shank on all sizes
- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 137� |
|---|---|
| Decimal Size | 0.1285" |
| Wire Size | #30 |
| Series | JH522 |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 1-1/4" |
| Pkg. Qty | 12 |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Coating/Finish | Black & Gold Oxide |