
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch HSS Bright Brad Point Reduced Shank Series X29 Jobber Drill Rocky Mountain Twist
- Item Code: 95006512
- Brand: RMT-Rocky Mountain Twist
- Unit Size: 12
Description
The X-29 is all encompassing. The design is a result of exceptional engineering and precision manufacturing. Its function is extremely smooth, clean and fast.
Brad Point- X29 - Bright
Reduced shank - Tri-Flat (3/8")
Industrial-Grade NAS High Speed Steel (HSS)
Applications: Wood, Plastics (including acrylics)
Features
Back To Top- Excellent drilling performance in wood, and a broad range of plastics €“ including acrylic and specific sheet metal applications
- Dihedral point geometry engineered to drill extremely fast and clean
- Unrivaled hole accuracy and quality from entry to exit
- Task specific flutes designed for optimal chip evacuation
- Generates minimal heat and material burn
- Industrial-grade NAS High Speed Steel (HSS)
- Patented RMT cutting tool
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| OAL | 4" |
|---|---|
| Pkg. Qty | 12 |
| Flute Length | 2-3/4" |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Shank Type | Reduced |
| Brand | RMT-Rocky Mountain Twist |
| Coating/Finish | Bright |
| Series | X29 |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | Brad |