
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
J916; 3/4 Inch to 7/8 Inch Grip Range, Rubber-Flex Collet
- Item Code: 9561
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
9561 J916 Lathe Collet
Features
Back To Top- Parallel Jaw Insert Surfaces Exert Uniform, Accurate Gripping Force Up to Three Times Greater Than Can Be Achieved with Split-Steel Collets.
- Each Collet Accepts and Precisely Centers A Wide Range of Both Decimal or Metric Diameters (Within the Collet Capacity Range) to Speed Setups and Increase Machining Productivity.
- Durable One-Piece Construction. Synthetic Rubber Retains Flexibility and Resists Deterioration From Heat, Coolants and Cutting Compounds.
- Steel Jaw Inserts Precision Ground After Molding Process to Ensure Maximum Gripping Accuracy. Hardened for Greater Wear Resistance Than Split Steel Collets.
- Each Collet Bore is Held Concentric to the O.D. Tapers, Front and Back, to Minimize T.I.R.
- Automatically Seals Tool O.D. to Prevent Coolant Flow Through Thus Increasing Tool Wear.
- Seals Collets and Machine Spindles to Protect From Abrasive Particles and Swarf.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | 9561 J916 Lathe Collet |
|---|---|
| Maximum Capacity | 0.875 in |
| Minimum Capacity | 0.750 in |
| Model Number | J916 |
| Number of Inserts | 12 |
| UPC | 095456095618 |
| Weight (Catalog) | 0.48 lb |
| Application | Machine Tool |
| Outside Diameter | 2.25 in |
| Cone Angle | 26 ° |
| Type | Collets |
| Brand | Jacobs |
| Contact Length | 1.74 in |
| Country of Origin | Germany |
| Packaging | Bagged |