
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. OAL ANSI Standard Tap Extension - 7/16 in. Tap Size
- Item Code: 96096
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Hand/Machine Tap Extension For ANSI Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Shank Diameter | .323 |
| UPC | 648672960965 |
| Material | HSS |
| Body Diameter | 1/2" |
| Depth Tap Enters | 1-1/16" |
| Nominal Tap size | 7/16" |
| Brand | Whitney Tool |
| Overall Length (Inch) | 5" |
| Square Size | 0.242 |
| Tap Shank Diameter | 0.323 |