
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 in. OAL ANSI Standard Tap Extension - 1/2 in. Tap Size (M12)
- Item Code: 96107-WHITNEY
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Hand/Machine Tap Extension For ANSI Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| Nominal Tap size | 1/2" |
|---|---|
| Square Size | 0.275 |
| UPC | 648672961078 |
| Coating | Uncoated |
| Depth Tap Enters | 1-1/16" |
| Shank Diameter | .367 |
| Brand | Whitney Tool |
| Material | HSS |
| ASME/ANSI Metric Tap Size | M12 |
| Overall Length (Inch) | 9" |
| Body Diameter | 9/16" |
| Tap Shank Diameter | 0.367 |