
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. OAL Coolant Thru ANSI Standard Tap Extension - 1?16 & 1?8 RS NPT Tap Size
- Item Code: 96159
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Coolant Thru Hand/Machine Tap Extension For ANSI Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| Coolant Hole Size | 5/32" |
|---|---|
| Tap Shank Diameter | 0.312 |
| UPC | 648672961597 |
| Brand | Whitney Tool |
| Nominal Tap size | 1/16" & 1/8" RS NPT |
| Depth Tap Enters | 1" |
| Coating | Uncoated |
| Square Size | 0.234 |
| Overall Length (Inch) | 5" |
| Shank Diameter | .312 |
| Material | HSS |