
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. OAL Coolant Thru ANSI Standard Tap Extension - 1-3/16, 1-1/4 in. Tap Size (M30)
- Item Code: 96192
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Coolant Thru Hand/Machine Tap Extension For ANSI Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| Nominal Tap size | 1-3/16", 1-1/4" |
|---|---|
| Shank Diameter | 1.021 |
| Square Size | 0.766 |
| Tap Shank Diameter | 1.021 |
| UPC | 648672961924 |
| Coating | Uncoated |
| Depth Tap Enters | 1-1/2" |
| Brand | Whitney Tool |
| Coolant Hole Size | 1/4" |
| Overall Length (Inch) | 6" |
| Material | HSS |