
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. OAL Coolant Thru DIN Standard (Metric) Tap Extension - DIN 371 (M4.5-M6) DIN 374/376 (M8)
- Item Code: 96244-WHITNEY
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Coolant Thru Hand/Machine Tap Extension For DIN Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- All popular DIN metric sizes
- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672962440 |
|---|---|
| Depth Tap Enters | 1" |
| Material | HSS |
| Tap Shank Diameter | 7MM(.275") |
| Coating | Uncoated |
| Square Size | 5.5MM(.216") |
| DIN 371 Tap Size | M4.5 - M6 |
| DIN 374/376 Tap Size | M8 |
| Brand | Whitney Tool |
| Coolant Hole Size | .156" |
| Overall Length (Inch) | 5" |
| Shank Diameter | 7MM(.275") |