
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 in. OAL Coolant Thru DIN Standard (Metric) Tap Extension - DIN 371 (M8) DIN 374/376 (M11)
- Item Code: 96257
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Coolant Thru Hand/Machine Tap Extension For DIN Standard Taps
Made in USA
Features
Back To Top- All popular DIN metric sizes
- Made from tool steel
- Internal square drive for positive tap drive
- Compression cap for easy tightening, no wrench required
- A very effective tool at low cost
- The slim profile lets you fit into places not accessible to conventional tap extensions
- Eliminates the need for purchasing expensive extended length taps
- Integral compression collet eliminates the need for bulky collet nuts
Tech Specs
Back To Top| DIN 371 Tap Size | M8 |
|---|---|
| Square Size | 6.2MM(.244") |
| UPC | 648672962570 |
| Brand | Whitney Tool |
| Shank Diameter | 8MM(.315") |
| Coolant Hole Size | .156" |
| DIN 374/376 Tap Size | M11 |
| Tap Shank Diameter | 8MM(.315") |
| Depth Tap Enters | 1-1/8" |
| Coating | Uncoated |
| Overall Length (Inch) | 9" |
| Material | HSS |