
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0 - 0.394 Inch Capacity, 33JT Mount, HD Plain Keyless Drill Chuck
- Item Code: 9680
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
JKP 100-J33 High Precision Keyless 10mm Chuck
Features
Back To Top- Precision Tested and Certified to 0.0016" T.I.R Max at Half Capacity.
- Self-Tightening Feature Automatically Increases Gripping Force Proportional to Increased Torque to Prevent Tool Shank Slippage.
- All Components Exposed to Wear Are Completely Hardened to Maintain Accuracy and Extend Chuck Life.
- Jacobs� Taper Mount Permits Use on A Wide Range of High Accuracy Drill Presses, Jig Borers, Milling Machines and Production Drilling Equipment.
- 2Js Mount is A Short Taper.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | JKP 100-J33 High Precision Keyless 10mm Chuck |
|---|---|
| Maximum Capacity | 0.394 in |
| Minimum Capacity | 0.020 in |
| Model Number | JKP 100-J33 |
| Open Length | 3.19 in |
| UPC | 095456096806 |
| Weight (Catalog) | 0.57 lb |
| Sleeve Outer Diameter | 1.61 in |
| Packaging | Boxed |
| Application | Machine Tool |
| Closed Length | 3.50 in |
| Brand | Jacobs |
| Mount | 33JT |
| Country of Origin | Taiwan |
| Type | Chucks |