
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.039 Inch - 0.512 Inch Capacity, 6JT Mount, HD Plain Keyless Drill Chuck
- Item Code: 9684
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
JKP 130-J6 High Precision Keyless 13mm Chuck
Features
Back To Top- Precision Tested and Certified to 0.0016" T.I.R Max at Half Capacity.
- Self-Tightening Feature Automatically Increases Gripping Force Proportional to Increased Torque to Prevent Tool Shank Slippage.
- All Components Exposed to Wear Are Completely Hardened to Maintain Accuracy and Extend Chuck Life.
- Jacobs� Taper Mount Permits Use on A Wide Range of High Accuracy Drill Presses, Jig Borers, Milling Machines and Production Drilling Equipment.
- 2Js Mount is A Short Taper.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 3.90 in |
|---|---|
| Long Description | JKP 130-J6 High Precision Keyless 13mm Chuck |
| Model Number | JKP 130-J6 |
| Open Length | 3.46 in |
| Sleeve Outer Diameter | 1.81 in |
| UPC | 095456096844 |
| Minimum Capacity | 0.039 in |
| Maximum Capacity | 0.512 in |
| Type | Chucks |
| Application | Machine Tool |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Catalog) | 2.20 lb |
| Mount | 6JT |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |