
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Rubber-Flex Collet - #J441, 0.176 to 0.383 Inch Grip Range
- Item Code: 9750D
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
J441 Rubber Flex Tap Collet
Features
Back To Top- Parallel Jaw Insert Surfaces Exert Uniform, Accurate Gripping Force Up to Three Times Greater Than Can Be Achieved with Split-Steel Collets.
- Each Collet Accepts and Precisely Centers A Wide Range of Both Decimal or Metric Diameters (Within Individual Capacity Ranges) to Speed Setups and Increase Machining Productivity.
- Durable One-Piece Construction. Synthetic Rubber Retains Flexibility and Resists Deterioration From Heat, Coolants and Cutting Compounds.
- Steel Jaw Inserts Precision Ground After Molding Process to Ensure Maximum Gripping Accuracy. Hardened for Greater Wear Resistance Than Split Steel Collets.
- Each Collet Bore is Held Concentric to the O.D. Tapers, Front and Back, to Minimize T.I.R.
- Automatically Seals Tool O.D. to Prevent Coolant Flow Through Thus Increasing Tool Wear.
- Seals Collets and Machine Spindles to Protect From Abrasive Particles and Swarf.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | J441 Rubber Flex Tap Collet |
|---|---|
| Maximum Capacity | 0.383 in |
| Model Number | J441 |
| Outside Diameter | 1.296 in |
| Type | Collets |
| UPC | 095456097506 |
| Brand | Jacobs |
| Country of Origin | Germany |
| Application | Machine Tool |
| Weight (Catalog) | 0.04 lb |
| Minimum Capacity | 0.176 in |
| Packaging | Boxed |
| Cone Angle | 45 ° |
| Contact Length | 0.630 in |
| Number of Inserts | 6 |