
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Rubber-Flex Collet - #J117, 0.177 to 0.256 Inch Grip Range
- Item Code: 9758
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
J117 Collet
Tech Specs
Back To Top| Contact Length | 0.468 in |
|---|---|
| Long Description | J117 Collet |
| Maximum Capacity | 0.256 in |
| Minimum Capacity | 0.177 in |
| Model Number | J117 |
| Number of Inserts | 8 |
| Outside Diameter | 0.59 in |
| UPC | 095456097582 |
| Weight (Catalog) | 0.01 lb |
| Country of Origin | Germany |
| Type | Collets |
| Application | Machine Tool |
| Cone Angle | 26 ° |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |