
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
40mm Shank Diameter, Through Coolant, Right Hand Cut, Adapter/Mount Lathe Modular Clamping Unit with ABS50N Connection
- Item Code: A01 10251
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
83mm Head Height, 60mm Head Length, 63mm Shank Length, 123mm Overall Length, Series Code NC VDI Torsional Dampener
Tech Specs
Back To Top| Clamping Unit Type | Adapter/Mount |
|---|---|
| Connection Size | ABS50N |
| Head Height | 83mm |
| Head Length | 2.3622 Inch |
| Overall Length | 123mm |
| Series Code | NC VDI Torsional Dampener |
| Shank Diaemter | 40mm |
| Shank Diameter | 1.5748 Inch |
| Shank Length | 63mm |
| Brand | Komet |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Type | Adaptor |