
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
One Size Blue 36 x 28 in Industrial Denim Work Apron
- Item Code: A17001
- Brand: Globus Global Safety
- Unit Size: 1
Description
Featuring two large pockets to hold tools and objects, this denim apron holds up under tough work conditions. The extra long tie straps and adjustable neck tie provide an adjustable fit for any worker.
Features
Back To Top- 14 oz denim
- 2 pockets - 1 split, 1 full size
- Extra long tie straps
- Adjustable neck tie
Tech Specs
Back To Top| Material | Denim |
|---|---|
| Material Weight | 14 oz |
| Width | 28 in |
| Grade | Industrial |
| Neck | Long Yoke and Snaps |
| Size | One Size |
| Length | 36 in |
| Color | Blue |
| Closure Type | Extra Long Ties |
| No. of Pockets | 2 |
| Brand | Globus Global Safety |