
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
One Size 50 x 35 in Yellow PVC on Polyester Apron
- Item Code: A355Y
- Brand: Globus Global Safety
- Unit Size: 1
Description
This apron features long neck straps and an extra long waist tie. This practical nitrile apron protects clothes from many common acids, alkaloids, solvents, oil, grease, and paints.
Features
Back To Top- .35 mm PVC on polyester
- Adjustable neck strap + snaps
- Extra long waist ties
Tech Specs
Back To Top| Closure Type | Waist Tie |
|---|---|
| Length | 50 in |
| Material | PVC and Polyester |
| Neck | Adjustable Polypropylene |
| Thickness | 0.35 mm |
| Width | 35 in |
| Color | Yellow |
| Size | One Size |
| Brand | Globus Global Safety |