
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Drill #11 x 6 Cobalt Aircraft Extension
- Item Code: AED-11X6 CO
- Brand: Value Brand
- Unit Size: 1
Description
Features and Benefits Carbide tips cuts faster than high speed steel. It is commonly used on ferrous and nonferrous materials including cast iron, steel and steel alloys. Bright provides a smooth, polished finish on the tool. It increases chip flow in softer materials such as aluminum, wood and plastic. Spiral flutes are constructed with a higher flute angle to remove debris easier.
Tech Specs
Back To Top| Type | Aircraft Extension Drill |
|---|---|
| Brand | Value Brand |
| Overall Length | 6" |
| Material | Cobalt |
| Product Category | Cutting Tools |
| Series | AED |
| Decimal Equivalent | 0.1910" |
| Flute Length | 2-5/16" |
| Wire Size | #11 |