
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Drill 25/64 HSS JL 135 Deg. Split Point
- Item Code: AJB-25/64
- Brand: Value Brand
- Unit Size: 1
Description
Jobber-length drills are not a commonly found type of drill. The length of the flutes is between 9 and 14 times the diameter of the drill, depending on the drill size. So a 1?2 in (12.7 mm) diameter drill will be able to drill a hole 4 1?2 in (114.3 mm) deep, since it is 9 times the diameter in length. A 1?8 in (3.2 mm) diameter drill can drill a hole 1 5?8 in (41.3 mm) deep, since it is 13 times the diameter in flute length.
Tech Specs
Back To Top| Series | AJB |
|---|---|
| Flute Length | 3-3/4" |
| Type | Heavy Duty Jobber Drill |
| Fractional Size | 25/64" |
| Product Category | Cutting Tools |
| Brand | Value Brand |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Point Angle | 118 Deg. |