
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 HSS 15 Inch OAL 2MT Extra Long Taper Shank Drill
- Item Code: AL51-2032
- Brand: ProCut
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- High Speed Steel
Tech Specs
Back To Top| Brand | ProCut |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | 2MT |
| Angle | 118° |
| Flute Length | 11-1/8" |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Overall Length | 15" |