
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
53/64 HSS 15 Inch OAL 3MT Extra Long Taper Shank Drill
- Item Code: AL51-3053
- Brand: ProCut
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- High Speed Steel
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Black Oxide |
|---|---|
| Shank Type | 3MT |
| Fractional Diameter | 53/64" |
| Overall Length | 15" |
| Angle | 118° |
| Brand | ProCut |
| Decimal Diameter | 0.8281" |
| Flute Length | 10-1/4" |
| Material | High Speed Steel |