
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-5/8 HSS 18 Inch OAL 5MT Extra Long Taper Shank Drill
- Item Code: AL52-5140
- Brand: ProCut
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- High Speed Steel
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 1-5/8" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | 5MT |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Decimal Diameter | 1.6250" |
| Flute Length | 10-5/8" |
| Angle | 118° |
| Overall Length | 18" |
| Brand | ProCut |